fbpx

Klinik Sahibi Doktorlara Sosyal Medya için 5 öneri

Eylül 30, 2019
Posted in Digital
Eylül 30, 2019 admin

Klinik Sahibi Doktorlara Sosyal Medya için 5 öneri

Bazı doktorlar sosyal medya süperstarlarıdır. Hepimiz görmüşüzdür: televizyon programlarına konuk olabilir, tedavileri ile ilgili sık sık yorumcu olarak katılım sağlayabilirler ve bu onları sosyal medya etkileyicileri olarak bir kaynak haline getirebilir. Ve hatta günümüzde en yeni tedavi çeşitlerini sergilemek için YouTube veya Instagram kullanıyor.

Geriye kalan doktorlar için sosyal medya biraz gizemli olabilir. Bazen ara sıra keyif aldığınız sosyal platformda içerik paylaşabilir ve en iyi sonucu ümit edebilirsiniz ya da sosyal medyada bulunmayabilirsiniz. Sosyal medyanın doktorlar için önemi ve nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili her türlü yanılgı var, bu yüzden birkaç şeyi açıklığa kavuşturalım.

# 1: “Sosyal medya sadece doktorlar için önemli değil.”

Doktorlar önemli işler yapar ve haliyle bu konulardan belirli platformlarda paylaşımlar yapmak isterler. Bir yandan da sağlık sektörü sürekli bir değişim içindedir.

Sosyal medya, mesleki itibarınızı artırmaya yardımcı olabilir veya başkalarına sizi yıkma gücü de verebilir. Ne yazık ki, her zaman doktorların muayenehanelerinde yaşadıkları deneyimler hakkında kötü yorumlar bırakmak isteyen birileri vardır, ancak güçlü bir sosyal medya stratejisi ile iyi, kötüyü gölgede bırakabilir.

Ayrıca, sadece marka bilincini arttırmak için değil, hastanın yaşamında bir fark yaratmak için sosyal medyayı kullanmanın pek çok yolu var.

  • Eğitim: Sosyal medyayı sağlık, beslenme, kişisel bakım veya hasta tabanınızla en alakalı olanlarla ilgili ipuçları ve istatistikler paylaşmak için kullanabilirsiniz.
  • Hasta Katılımı: Tabii ki, hastanın mahremiyetini korumak önemlidir. Yine de, bulunduğunuz yer, saatleriniz veya kime hizmet ettiğiniz ile ilgili temel soruları cevaplamak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Hastaların acil bir sorusu varsa, onları telefon hattınıza veya güvenli bir hasta portalına yönlendirebilirsiniz.
  • Kişisel Gelişim: Son olarak doktorlar için sosyal medya, kişisel gelişime yardımcı olur. Alanınızda ki en son haberlerden haberdar olmak veya yaklaşan konferanslar bulmak ve önemli sohbetlere katılmak için ilgili LinkedIn gruplarına katılabilirsiniz.

# 2: “Sosyal medya, SEO sıralamama yardımcı olmuyor.”

Hastaneler ve klinikler dijital pazarlama stratejilerini sıfırlarlarsa, gerçekten bilmek istedikleri, sitelerinin arama motorlarında sıralanıp sıralanmadığıdır. Ve bu oldukça hayati bir konudur.

Arama motoru optimizasyonu (SEO), sadece bir web sitesine sahip olmaktan ve çevrimiçi görünmekten çok daha karmaşıktır. Bununla birlikte, sosyal medya sıralamanızı yükseltmeye yardımcı olabilir . Aktif bir sosyal medya stratejisi, arama motorlarında sizin güvenilir olduğunuzu bilmesini sağlar ve sosyal medya profiliniz arama sonuçlarında görünebilir.

# 3: “Facebook için içerikler oluşturmak gerçekten hastalara ulaşmanın bir yolu olabilir.”

Bazı insanlar Facebook’un hiç de önemli olmadığını düşünürken, diğer doktorlar hastalarını tedavilerine yönlendirme konusunda yardımcı olabileceğine inandıkları için Facebook’ta çok fazla zaman harcıyorlar.

Facebook’taki organik paylaşımlar, bir hasta ile etkileşime geçmek için harika bir yol. Ama bu sizin tek sosyal medya stratejiniz ise, bazı noktaları kaçırıyorsunuz. Ücretli veya güçlendirilmiş gönderiler, tutarlı bir stratejinin bir parçası olmalıdır ve bu konu oldukça dikkatli bir çalışma gerektirir.

Ayrıca, sadece Facebook, hedef kitlenize, özellikle de genç bir kitleye ulaşmak için en iyi strateji olmayabilir. Özellikle Instagram Linkedin ve Twitterın unutulmaması gerekiyor. Facebook kesinlikle bir amaca hizmet ediyor, ancak olası ve mevcut hastalara ulaşmanın tek yolu bu değil.

# 4: “Daha geniş bir kitleye ulaşmak isterseniz, bir makaleye odaklanıp onu yükseltebiliriz.”

Facebook, bir kliniği daha geniş bir kitleye ulaştırmak için bir gönderiyi tanıtmak için para harcamanıza izin vererek, klinik özelliklerinin bir parçası olarak gerçekten yararlı araçlar sunar.

Teoride, yeterince kolay görünüyor ve Facebook platformunda reklam araçları yerleşik durumda. Fakat uygulamada, bu özelliği önceden plan yapmadan kullandığınız zaman vakit ve nakit kaybetmeniz olası. Facebook reklamları, bölgenizdeki uzmanlık alanını arayabilecek çok çeşitli bir hedef kitleye ulaşabilir. Sadece arkadaşlara ve takipçilere değil, tedavilerinize ihtiyacı olan tanımadığınız kişilere de erişim imkanı sağlıyor. Sağlamakla da kalmayıp bu kitlelere benzer yeni kitleler de üretebiliyor.

Veya, reklamlarınız yanlış kişilere yanlış zamanda, yakınlarda bulunan ancak tedavilerinize hiç ilgi duymayan kişilere ulaşabilir. Hatta bazı insanları uzaklaştırabilir. Doktorlar için sosyal medya strateji gerektirir; bu da sizin için işi yapacak bir profesyonel ile anlaşmak demektir.

# 5: “Doktorlar için sosyal medya.”

Tabii ki, bir çok doktor bir çok kişi de olduğu gibi sosyal medya etkisinin gelip geçici olduğunu düşünüyorlardı. Ama sonuçta, sosyal medya daha uzun yıllar efektif bir mecra olmaya devam edecek.

Facebook’un yalnızca üst yaşlarda ki kitleler için olduğunu duymuş olsanız da, araştırmalar hala Facebook’un en iyi reklam platformu olduğunu gösteriyor .

LinkedIn, Google Plus ve Twitter gibi siteler, klinikler ve uygulamalar için çekicilik kazanmaya devam ediyor ve sizin bölgenizde veya uzmanlığınız hakkında bilgi arayan herhangi bir kişi tarafından görülmenize yardımcı olabilir.

Doktorlar için sosyal medya hemen yatırım getirisi sağlamayabilir, bu hedefe göre biraz zaman alır. Bunun için endişeleniyorsanız, zamanınızı boşa harcarsanız. Sosyal medyanızı yönetmek için bir şirket veya profesyonel ile anlaşın, ancak hiç bir zaman riski tamamen sıfırlamak gibi bir kavram yoktur.

Hepinize mutlu günler dilerim. Umarım yazı faydalı olmuştur. Aklınıza takılan konular ve destek almak için bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Randevu için tıklayın.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir