fbpx

E-Ticaret Nasıl Daha Başarılı Yapılır?

Eylül 25, 2019
Posted in Digital
Eylül 25, 2019 admin

E-Ticaret Nasıl Daha Başarılı Yapılır?

E-Ticarette başarılı olmak için ne yapmalıyım sorusu aklınıza gelmiş olmalı ki bugün bu makale de buluştuk.

Farkında mısınız? Türkiye’de ve Dünya’da birçok e-ticaret projesi çok büyük hayallerle başlayıp bir hüsranla sonuçlanıyor.Bir anlık hevesler, başarılı örnekler ve gelecek vaad eden planlar. “Trend is Friend ” diye bir tabir vardır, e-ticaretin trend olduğu bu su götürmez bir gerçek iken neden bir türlü “Friend” olunamıyor.

Aslına bakarsanız bu konu hakkında bir sonuca varmak sandığınız kadar zor değil. Öncelikle aklıma bu noktada da pareto ilkesi gelmektedir. Özetle pareto ilkesi derki yapılan her işte %20 başarı %80 başarısızlık gayet olası hatta olması gereken bir durumdur.

Peki biz bu %20lik azınlığın içersine nasıl gireceğiz?

E-Ticaret baktığınız zaman klasik ticaretten pekte farkı olmayan bir modeldir.Bu görünüşte zaten birçok iş sahibini aldatan noktanın ta kendisidir. Burada ticaret aynıdır fakat atladığımız küçük ama aslında çok büyük bir detay olan “E” kısmıdır.

Burada işin içine teknik altyapılar, görsel çalışmalar, veri analizleri, optimizasyon çalışmaları, kargo operasyon süreçleri, stok durumları vb. koordine izlenmesi gereken birçok alan girmektedir.

İşte bu her biri ayrı profesyonellik gerektiren alanları kendiniz yapmaya kalkarsanız veya tüm bu işler için sadece 1 personel çalıştırmak istiyorum derseniz muhtemelen yine hüsranla sonuçlanacak bir projeye başlamak üzeresiniz. Eğer bu noktadaysanız size tavsiyem hemen bu projeyi durdurun veya başlamış iseniz yazımı okumaya devam edin. Belki sizin için yardımcı olabileceğim bir nokta olabilir.

Öncelikle sizlere tavsiyem başarılı bir e-ticaret operasyonu başlatmak istiyorsanız, başarılı bir e-ticaret yöneticisi ile çalışmanız.Tabi burada çalışacağınız e-ticaret yöneticisinin başarılı olma durumu biraz karışık. Neden? Bugün bile Google’a girip SEO yazsanız çıkan ilk reklamlarda şu tarz yazılar görürsünüz. İLK SIRAYA ÇIKMA GARANTİLİ, İLK SIRAYA ÇIKIN vb. vb. vb. Minik bir araştırma ile Google’ın seo konusunda ki koşullarına ve tavsiyelerine ulaşabilir ve o makalelerde ajansların size verdiği ilk sıraya çıkma vaatlerine itibar etmeyin cümlelerine denk gelirsiniz.

Çünkü burda iş tamamen kaliteli bir altyapı, özgün içerik, sürekli güncellenen Google dinamiklerine ayak uydurmak vb. durumlar gerektirir.

O yüzden çalışacağınız e-ticaret yöneticisinin sahip olduğu bir Google Sertifikası mümkünse partner olmalı, sizlere e-ticaret yöneticinizi ararken güzel bir referans noktası olabilir.

Bir diğer hususta e-ticaret yöneticinizin gerçekten uzman olduğu konuyu sorabilirsiniz. Çünkü e-ticaret operasyonlarınızı yürütürken kullanacağınız pazarlama metoduna dijital pazarlama diyeceğiz ve dijital pazarlama kendi içerisinde seo, sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, influencer pazarlama, içerik pazarlama, chat bot pazarlama vb. gibi kendi içerisinde bir çok alana ayrılıyor.

Ve bunlardan her biri size katkı sağlayabilecekken bir kişinin bu konuları her birinde tüm dinamikleri güncel bir şekilde takip etmesi çok zordur.

Bu yüzden ürün yelpazenize en uygun alanı araştırarak e-ticaret yöneticinizin bu konuda ki tecrübesini ve referanslarını inceleyebilir ve bir kriter haline getirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bugün bir butik mağaza için instagram platformu daha uygun iken bir insan kaynakları şirketi için linkedin çok daha doğru bir platformdur. Veya bugün insanlar Köpek tasması ile ilgili makale okumayı değerli bulmazken, bir kaliteli yaşam sırrı için güzel bir makale okumaya istekli olabilirler. Bu noktada nasıl bir alanda kendinize yönelik bir pazar bulacaksınız bu konuyu kendiniz bir ön araştırma yaparak ardından da e-ticaret yöneticiniz ile konuşarak doğru kişi biraz daha size uygun bir şekilde arayabilirsiniz.

İşte bu noktadan sonra yapacağınız tek şey e-ticaret yöneticinizi bulduktan sonra kolları sıvamak. Çünkü bir çok işletme sahibi e-ticaret operasyonunu takip etmekte geri kalıyor. Yönetici zaten her şey ile ilgileniyor deyip, analiz ve raporlamalardan geri kalabiliyor. Eğer sıkı bir iş takibi yapmaz iseniz belki de aylar süren bir pazarlama sonucu size para ve zaman kaybı olarak dönebilir.

Başarılı bir e-ticaret operasyonu, başarılı bir e-ticaret stratejisinden geçer.

Eğer bir fikriniz veya başarısız bir e-ticaret operasyonunuz varsa çekinmeyin. Hemen benimle iletişime geçerek 30 dk ücretsiz danışmanlık randevusu alın. Bu şekilde birbirimizi tanıyabilir ve doğru bir partnerlik kurabilir miyiz buna bir bakalım.

Ayhan ÇORBACIOĞLU

Dijital Pazarlama Uzmanı & E-Ticaret Danışmanı

Yetsis Bilgi Teknolojileri Kurucu Ortağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir